Den här kursen baserar sig på den populära boken med samma titel Den nya åtta steg till lycka av författaren Vördnadsvärde Geshe Kelsang Gyatso Rinpoche. Den visar oss praktiska metoder för att utveckla allomfattande kärlek och medkänsla – källan till lycka för både oss själva och andra.
Filip kommer att utforska dessa åtta steg till lycka och med ett särskilt fokus på hur vi praktiskt kan tillämpa dessa metoder i en upptagen vardag. Genom att omsätta dessa metoder i praktiken kommer vi berika vårt liv och dag för dag komma närmare vår sanna potential.
Schema:
Kursen består av fyra klasser men det är inte nödvändigt att gå på alla fyra eller de första passen i kursen för att delta. Alla kurstillfällen fungerar helt fristående och alla är välkomna!
torsdag 25/2 | Introduktion & steg 1-2
torsdag 25/3 | steg 3-4
torsdag 15/4 | steg 5-6
torsdag 20/5 | steg 7-8
Nivå 1 & 2
livestreaming:
120 kr | eller ingår i centerkortet | Föranmälan behövs (Du får en länk till streamen i samma mail som din bokningsbekräftelse. Det tar vanligtvis bara några sekunder).
om kursledaren:
Filip har mediterat i flera år och han har funnit mycket inspiration och praktisk nytta i vardagen av sin meditationsträning. Han är en lugn och omtänksam person som hjälper till som volontär. Detta genom att undervisa och marknadsföra våra kurser. Han var även med och etablerade vår filial i Malmö 2018. Dessutom studerar han på fördjupningsprogrammet i Stockholm, via korrespondens.